Yandex Panaroma Ankara’da

 

Yandex’in daha önce İstanbul için hizmete sunduğu panorama özelliği ile adeta sokakta dolaşır gibi fotoğraflara bakarak bir şehri gezmek mümkün. Ancak aynı hizmet, Ankara’da MİT’in tepkisiyle karşılaşıldı.

Yandex’ten gelen bilgilere göre Ankara kapsamında toplam 1757 km, yüksek çözünürlüklü ve 360 derece gezilebilen 49.673 adet panorama sunuluyor. Son gelen güncelleme ile birlikte Hacı Bayram Veli Camii, Augustur Tapınağı, Vakıf Suluhan Çarşısı gibi tarihi yerlerin dışında Bilkent Üniversitesi de sanal ortamda gezilebilecek.

 

 

 

Hatırlanacağı üzere Yandex’in panorama uygulama Milli İstihbarat Teşkilatı’nı (MİT) alarma geçirmişti. MİT, İçişleri Bakanlığı’na bir yazı göndererek şirketin yaptığı çalışmalar için valilikler yerine MİT, Genelkurmay ve Cumhurbaşkanlığı gibi ilgili kurumlardan izin almasını ve işlemlerin bu kurumlar kontrolünde yapılmasını istemişti.

Yandex’in tartışmalara sebep olan fotoğrafları, bu güncellemeden sonra da sitedeki yerini korudu. Fotoğraflar her ne kadar binaların içerisiyle ilgili detayları yansıtmıyor, sadece sokaktan görüldüğü kadarını içeriyor olsa daMİT, güvenlik açısından bu uygulamayı sakıncalı görmüştü. Ancak anlaşılan o ki Yandex bu fotoğrafları kaldırmamakta kararlı.


Sevebilirsin...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.