Kartel Faizi – Bankalardan Tazminat Alma

Bankaların fazla aldıkları faiz sebebiyle 3 kat tazminat davası açılabiliyor.

Kartel Faizi: Rekabet kurumu diye bir kurum varmış. Bu kurum ne iş yapıyor neler ediyor pek bilmiyorum ama çok iyi bir şey yapmış ve bankaların haksız yere insanlardan aldıkları parayı tespit etmiş ve insanların paralarını geri alabilmelerini sağlamış. Bankalar kafa kafaya vererek bu faiz oranları az hadi bunları arttıralım diyerek faizleri ortaklaşa arttırmışlar. İşte bu durum serbest piyasa yasalarına aykırı geldiğinden bunu farkeden rekabet kurumu bankalara ceza kesmiş. Bu ceza danıştay tarafından da onaylanınca tüketiciye müjde doğmuş. Bu faiz arttırımının adına da kartel faizi denmekteymiş.

Tüketiciler bu kartel faizinden dolayı ödedikleri paranın 3 katına kadar belirsiz alacak davası açarak paralarını misliyle geri alabiliyorlar. Tabi bu kartel faizi sadece 21 Ağustos 2007 ile 22 Eylül 2011 tarihleri arasında geçerli. Yani sadece bu tarihler arasında kredi çekenler bu durumdan yararlanabilecekler. Üstelik bu kartel faizi işine 1 değil 2 değil 3 değil tam 12 banka girmiş. Bu 12 bankanın hepside koskoca bankalar.

Bu faiz arttırımının boyutlarını anlayabilmeniz için net rakamlar üzerinden gidelim. Mesela 21 Ağustos 2007 ile 22 Eylül 2011 tarihleri arasında bu kartel faizi olayına girmiş 12 bankanın herhangi birinden 200 000 TL tutarında 120 ay taksitli konut kredisi çekmiş olun. Bu kredinin 25 000 TL kadarlık bir kısmı bu kartel faizine gitmiş. 25 000 TL nin 3 katını tazminat davası ile alabildiğinize göre çarpın onu 3 ile. 75 000 TL. İşte bu sizin bankadan geri alabileceğiniz tutar. 200 000 TL kredi için 75000 TL ne demek yahu… İşte yaa böyle önemli bir konu olunca sosyal medyada baya yankı buldu. Bende çorbada tuzum olsun istedim. Belki bir gören duyan olurda nasiplenir bizede üç beş kuruş ateşler 🙂

Detaylı bilgi için http://www.kartelfaizi12banka.com/kartel-faizi-nedir.html sayfasını ziyaret edebilirsiniz. Ayrıca aynı sitede bulunan kartel faizi hesaplama aracını kullanarak ne kadar tazminat alabileceğinizi tahmini olarak görebilirsiniz. Ayrıca Kartel faizi uygulayan 12 bankada aşağıda. Haydin mahkemeye…

Kartelfaizi12banka.com internet sitesinde yer alan 12 banka listesi

 1. Akbank T.A.Ş. (AKBANK),
 2. Denizbank A.Ş. (DENİZBANK),
 3. Finans Bank A.Ş. (FİNANSBANK),
 4. HSBC Bank A.Ş. (HSBC),
 5. ING Bank A.Ş.(ING),
 6. Türk Ekonomi Bankası A.Ş. (TEB),
 7. Türkiye Garanti Bankası A.Ş. (GARANTİ), (Garanti Ödeme Sistemleri A.Ş.(GÖSAŞ) ve Garanti Konut Finansmanı Danışmanlık A.Ş. (GKFD) )
 8. Türkiye Halk Bankası A.Ş. (HALKBANK),
 9. Türkiye İş Bankası A.Ş. (İŞ BANKASI),
 10. Türkiye Vakıflar Bankası T.A.O. (VAKIFBANK),
 11. Yapı ve Kredi Bankası A.Ş. (YKB)
 12. T.C. Ziraat Bankası A.Ş.(ZİRAAT)

Sevebilirsin...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.